Wczytuję dane...

Jak wybrać odpowiedni napęd do bramy garażowej, przesuwnej lub skrzydłowej?

Istnieją dwa główne rodzaje napędów do bram - napędy mechaniczne i elektrohydrauliczne.

Napędy mechaniczne są najczęściej stosowane ze względu na cenę i niezawodność. Napędy mechaniczne są dostępne w trzech różnych typach: śrubowym, z tzw. łamanym ramieniem i podziemnym. Przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej należy kierować się takimi parametrami jak moc, wysokość i szerokość skrzydła, waga bramy, amplituda temperatur otoczenia oraz ilość cykli pracy. Ponadto, istotna jest przewiewność bramy. W przypadku bram o ograniczonej przewiewności (np. bramy drewniane), warto rozważyć zastosowanie mocniejszego siłownika. Natomiast przy wyborze napędu do bramy przesuwnej, kluczowe znaczenie ma wytrzymałość systemu i długotrwała praca bezawaryjna. Napędy elektrohydrauliczne są dobrym wyborem dla bram użytkowanych często, ponieważ są trwałe i wytrzymałe. Ponadto, aby praca napędu była bezawaryjna, należy zadbać o odpowiednią temperaturę cieczy roboczej w siłowniku, co wymaga zastosowania zestawu grzałek.

Wybierając napęd do bramy przesuwnej, trzeba sprawdzić, jaką ma siłę ciągnięcia i pchania.

Do bram o przeciętnej wielkości i średnim ciężarze wystarczy siłownik o sile ciągu 300-700 N. Najmocniejsze, które można stosować do dużych i ciężkich bram garażowych, to 1000-1200 N. Dobry napęd ma funkcję regulacji siły, by nie ustawiać go na najwyższy poziom, jeśli nie trzeba (bo wtedy napęd szybciej się zużywa).

Należy pamiętać, aby przy doborze odpowiedniego siłownika dopasować go do parametrów bramy. Ideałem jest utrzymanie około 30-40% rezerwy mocy (od górnej granicy). Brama porusza się wydajniej i bezpieczniej, a cały system działa dłużej.

Aby napęd prawidłowo współpracował z bramą, należy zadbać o prawidłowy montaż instalacji elektrycznej na posesji. Różne modele tego mechanizmu wymagają np. określonych napięć zasilających. Jeżeli na nieruchomości zostały już zaplanowane i przygotowane instalacje do montażu napędów, należy sprawdzić, czy są one zgodne ze specyfikacjami podanymi przez producenta.

Kolejną informacją, którą koniecznie musisz sprawdzić, są wymiary i waga bramy, z jaką może współpracować konkretny napęd.

Producenci napędów zwykle podają je w dość szerokich przedziałach lub jako wartości maksymalne – np. „do bram o wadze do 300 kg i szerokości do 250 cm”. Nie musisz oczywiście ściągać bramy i jej ważyć (to byłoby trudne zadanie!), ale jedynie oszacować jej wagę lub skontaktować się z jej producentem bądź sprzedawcą, który udzieli potrzebnych informacji.

Aby wybrać odpowiedni napęd do drzwi przesuwnych, należy zdawać sobie sprawę z kilku ważnych czynników. Najważniejsze z nich to szerokość bramy, rodzaj słupka (metalowy lub nylonowy) oraz zasilanie (230V lub 24V). Dobór odpowiednich parametrów może być trudny, dlatego w naszym sklepie służymy fachową poradą. Dzięki temu kupisz właściwy produkt, który będzie odpowiadał parametrom Twojej bramy wjazdowej. Regulacje odgrywają ważną rolę w płynnym działaniu mechanizmu bram przesuwnych. Niezgodne parametry mogą skrócić żywotność, spowodować poważne uszkodzenia lub po prostu się nie zgadzać, powodując, że siłowniki nie będą działać. Nasze oferty obejmują produkty wysokiej jakości w przystępnej cenie, a wiemy, że cena produktu jest również ważnym czynnikiem decydującym o zakupie. Napędy do drzwi przesuwnych poprawią codzienną funkcjonalność, dodadzą uroku Twojemu podwórku i pozwolą wprowadzić odrobinę nowoczesności przy maksymalnym bezpieczeństwie.

Napędy do bram przesuwnych, czyli tych, które poruszają się po szynach, najlepiej montować jak najbliżej słupków. Dzięki takiemu układowi uzyskamy najlepszą pracę bramy. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia prowadnicy, a nawet uszkodzenia ościeżnicy bramy.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy brama porusza się płynnie i lekko, bez zbędnych tarć, które mogłyby przeszkadzać w jej otwieraniu i zamykaniu. Jeśli występuje tarcie, może to oznaczać, że wózek jest źle ustawiony, profil lub wózek są uszkodzone lub brama nie jest ustawiona równolegle do podłoża. Oczywiście przyczyn może być więcej, ale te są najczęstsze.

Kiedy podjazd jest ciasny i nie ma miejsca na otwarcie skrzydeł bramy, lepiej wybrać wersję przesuwną. Trzeba tylko dać jej swobodę poruszania się po ogrodzeniu wewnątrz – całe skrzydło musi się tu zmieścić po otwarciu. Jego szerokość zwiększa przeciwwaga, podstawowy element ciężarka wyważającego. Droga do otwarcia bramy musi być wolna od przeszkód (np. roślin). Należy zwrócić uwagę, aby drzwi wejściowe na posesję znajdowały się po odpowiedniej stronie skrzydła – tak, aby po otwarciu nie zasłaniała przejścia.

Podpowiadamy jak dobrać napęd do bramy garażowej uchylnej, segmentowej lub bramy rozwieralnej.

Brama garażowa z napędem to gwarancja wygody i bezpieczeństwa twojego samochodu. Unikasz wysiadania z auta w deszczu i śniegu, brama zamyka się za tobą sama, a ponadto do garażu nie dostanie się nikt nieproszony.

Dobry napęd powinien mieć czujnik wykrywania przeszkód. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy dzieci, które mogą stanąć na drodze zamykającej się bramy. Przyda się też wtedy, gdy z jakiś przyczyn zatrzymamy samochód na drodze skrzydła. Urządzenia tego typu bardzo często są wyposażone w system automatycznego zamykania po wjechaniu na posesję czy też wyjechaniu z niej. Kolejna kwestia, to system podświetlania wjazdu lub też lampka, która sygnalizuje o otwieraniu/zamykaniu bramy.

Jedną z najważniejszych kwestii w wyborze napędu jest dopasowanie jego konstrukcji i parametrów bramy. Najważniejsze w tym przypadku będzie nie tylko obciążenie, przy jakim może pracować napęd, ale również szybkość jego działania (szczególnie ważna przy intensywnym wykorzystywaniu bramy garażowej).

Jeśli masz bramę skrzydłową i szukasz do niej sprawnie działającego napędu, ten wpis jest również dla Ciebie.

Obejmuje on opisy dobrej jakości modeli. Wybierając poszczególne sprzęty, kierowaliśmy się nie tylko ich parametrami, ale także wystawionymi przez konsumentów recenzjami. FAAC 414 to napęd do bramy skrzydłowej, który znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Urządzenie zostało zrobione z dobrych gatunkowo materiałów. Dlatego też sprzęt wykazuje sporą odporność na działanie zróżnicowanych temperatur, więc może być użytkowany niezależnie od panującej pory roku. Produkt sprzedawany jest w komplecie z solidnie zrobionymi pilotami i wszystkimi niezbędnymi do instalacji akcesoriami. Napęd ma funkcję awaryjnego otwierania bramy, dzięki czemu możemy wjechać na posesję nawet w przypadku wstrzymania dostawy prądu.

Ciekawą pozycją jest również siłownik FAAC 741 znany ze swojej wytrzymałości i jest w stanie obsłużyć drzwi o wadze do 900 kg! Jego silnik elektryczny generuje 1400 obrotów na minutę, aby skutecznie otwierać i zamykać drzwi przesuwne. Napędy elektryczne FAAC mają skuteczny system samozamykający i mogą być obsługiwane ręcznie za pomocą specjalnego klucza, gdy zasilanie jest wyłączone. Instalacja programu jest szybka i intuicyjna dzięki wbudowanemu panelowi kontrolnemu oraz samej instalacji. Kupując komplet otrzymujemy siłownik elektromechaniczny, odbiornik radiowy (dwukanałowy), kilka pilotów, fotokomórki, lampę, akcesoria i podstawy montażowe.

Jaki napęd do bramy przemysłowej najlepiej wybrać?

Jakimi parametrami musi wyróżniać się taki system? Co odróżnia go od napędu do użytku prywatnego, w domu jednorodzinnym? Prawidłowy dobór napędu ma szczególne znaczenie w przypadku bramy przemysłowej, która jest narażona na inne obciążenia, niż napęd zamontowany w bramie w przydomowym garażu. Jakie parametry techniczne powinniśmy sprawdzić przed wyborem napędu do bramy przemysłowej, aby automatyka działała bez zarzutu przez długi czas? Jakie warunki musi spełnić wybrany napęd do bram przemysłowych, aby ułatwiał codzienną pracę i przepływ ruchu w zakładzie? W kolejnym wpisie weźmiemy pod lupę automatykę do zastosowań przemysłowych.